Home    

Serial's zoom

Musicvideos

Gallery 

Media 

Site 

 

 

 

Serial's zoom - Californication - by Laerry...  

 

Sex ve městě pro muže

 

Pro ženské publikum v posledních dekádách vznikaly seriály určené výhradně pro ně: od všemožných dramatických ság typu Dynastie či Dallas, přes rodinné podívané až po Hankmelodramatické telenovely. Čas od času se vyskytly i případy s hvězdičkou. Stále se v nich ale probírala dámská témata, která mužského diváka neměla moc šancí zaujmout.

 

Nad tímto problémem asi přemýšlel i Tom Kapinos, když zasedal za psací stůl a stvořil Hanka Moodyho. Slavného spisovatele, který se neustále potýká s tvůrčí krizí a inspiraci se snaží získat pomocí sexu, drog a rock'n'rollu. Hank je vlastně zosobněním veškerých mužských neřestí, kterými by normální žena opovrhovala, ale v podání Davida Duchovnyho (Akta X), jsou divákovi naservírovány s jistou dávkou šarmu a především humoru, leč hodně přisprostlého a obscénního.

 

Hank žije, jak už napovídá název seriálu, v mecce zábavního průmyslu: v Los Angeles, Kalifornii. V atraktivním prostředí vychovává svou náctiletou dceru Beccu (Madeleine Martin) která pobrala více rozumu než její otec, který se chová jak přerostlé dítě. S její matkou - Hankovou životní láskou Karen (Natasha McElhone), mají velmi otevřený vztah, který mu musí závidět snad každý druhý muž na této planetě. Hank je navíc poměrně bohatý, v rámci možností slavný - díky svému bestselleru ,,Bůh nás nenávidí všechny", podle něhož vznikl úspěšný film (Hank se od něj znechuceně distancuje), ale především velmi populární u slečen a žen všeho věku, čehož náležitě využívá a zneužívá.

 

Právě milostné eskapády jsou hlavní náplní seriálu - když si zrovna neužívá Hank, tak je tu jeho věrný přítel a agent v jednom, Charlie Runkle (Evan Handler), se svou ženou Marcy, alias nadržený malý Šmoula (Pamela Adlon), kteří si zažívají podobně nestabilní manželství jako Hank. Anebo pro změnu na obrazovce probíhají někdy dost bizarní grupáče:P. Díky omezenému vysílání na kabelové televizi si seriál nemusí brát servítky a jednoduše jedou na plno. Nezřídka to nemá daleko od soft porna k pornu Karen- ale samozřejmě s uměleckými ambicemi... tak trochu.

 

Jednoduše shrnuto: tenhle seriál je určen především pro muže, kteří se konečně mohou zhlédnout ve svém vlastním hrdinovi. To ale neznamená, že divačky zůstanou na suchu. Pokud dokážete překousnout někdy dost primitivní mluvu a děj (když se sex neodehrává přímo na obrazovce, tak o něm aspoň někdo mluví), můžete si užít osvěžující, nepuritánskou podívanou o jednom spisovateli, který i přes všechno pozlátko není zase tolik šťastný. Může mít každou ženu, na kterou pohlédne, ale s tou, kterou miluje doopravdy, nedokáže mít fungující a trvalý vztah - už jen z důvodu jeho bohémské povahy.

 

V seriálu se objeví i některé známé tváře: zpěvák Rick Springfield, herečka Kathleen Turner - jejíž postava je na hony vzdálená těm z Honby za diamantem či Války Roseových. Při jejím hereckém výkonu člověk ztratí veškeré iluze o noblesnosti dam v pozdním středním věku. Z některých jejich dialogů se budu vzpamatovávat asi ještě hodně dlouho...

Herečky Natasha McElhone (Karen) a Madeline Zima (Mia) můžete znát ze čtvrté řady Heroes.

 

Zajímavost: Skupina Red Hot Chilli Peppers se dodnes soudí s tvůrci seriálu, kteří použili stejný název, jako skupina pro své starší album (a titulní song). Sporu nepomáhá příliš to, že si RHCP název nedali patentovat. Samotné "Californication" je spojením dvou slov California + fornication (soulož), což se dá považovat za ideální a logický název pro tento typ seriálu.

 

***

 

Seriál se začal vysílat v září 2007 na kabelové TV stanici Showtime a bude opět pokračovat v lednu 2011 již čtvrtou sérií. Každý díl má okolo 27 minut; těch je v jedné sérii 12. V ČR ho uvedly kabelovky AXN a HBO, v únoru 2010 odvysílala první řadu ČT 1.

 

Znělky pro jednotlivé řady: 1, 2, 3.

 

Stránky o tomto seriálu:

edna.cz/californication; csfd.cz; imdb.com

 

Hodnocení:

1. série: 7/10

2. série: 6/10

3. série: 6,5/10